Юзэф Витальевич Ястремский

я смотрю документальный фильм, дирижабль c рекламой:,,goodyear" я услышал слова которые, меня удивили меня:,,technically it's not a blimp" и подумал: а что ,,дирижабль" в техническом смысле?

Ответы
Z-Мимокрокодил-V

When it has no engines and has to be towed, it's not a blimp, just a balloon.

Юзэф Витальевич Ястремский

that blimp has four engines, and many fabric on a metallic base.

Z-Мимокрокодил-V

Well, don't pay too much attention to what some fools say.

Z*
Z *Ирина*

Аэростат... 🤷‍♀️