Александр Сгибнев

яко младенецъ приносимь, на руки Сѵмеона возлещи грядетъ

Ответы
Сергей Финогенов

25 Тогда был в Иерусалиме человек, именем Симеон. Он был муж праведный и благочестивый, чающий утешения Израилева; и Дух Святый был на нем.
26 Ему было предсказано Духом Святым, что он не увидит смерти, доколе не увидит Христа Господня.
27 И пришел он по вдохновению в храм. И, когда родители принесли Младенца Иисуса, чтобы совершить над Ним законный обряд,
28 он взял Его на руки, благословил Бога и сказал:
29 Ныне отпускаешь раба Твоего, Владыко, по слову Твоему, с миром,
30 ибо видели очи мои спасение Твое,(Лук2)

Ольга

“Предпраздненствуенную хвалу Владыце церковь днесь привношает, и Сего, яко Жениха, прияти светло готовится.” “Двери небесныя отверзитеся: Христос бо в церковь яко младенец Материю Девою, Богу и Отцу приносится.” “Песни якоже цветы исплетше днесь, предуготовим верою благодарения венец божествен Владыце, мысленно приити хотящему;” “мысленно вжегше вси добродетелей свещы, любовию с Симеоном и Анною, свещеносцы предусрящем, Христу хотящу приити освятити поющия Его.”