Некто Из ...

“Cease inwardly from thought and word, be motionless within you, look upward into the light and outward into the vast cosmic consciousness that is around you. Be more and more one with the brightness and the vastness. Then will Truth dawn on you from above and flow in on you from all around you.”
"Замри внутри, останови потоки слов и мыслей, обрати взгляд ввысь, в свет, и вокруг, в безбрежное космическое сознание вокруг тебя. Отождествляйся, становись единым с этим светом и этой безбрежностью. Тогда Истина озарит тебя свыше и начнёт вливаться в тебя со всех сторон, отовсюду".
~ Шри Ауробиндо./// Как цитата?

–1
Ответы
Роман Смирнов

🌹

Alex Dark 🇷🇺

👍